Wielka moc diagnostyki w leczeniu

Aparat usg

Jak bardzo potrafią być niebezpieczne wszelkie wady materiałowe, łatwo można się przekonać, gdy pęka rusztowanie pod naporem człowieka albo przęsło mostu, po którym przemieszczają się pojazdy. Najprawdopodobniej to jednak troska o wytrzymałość metali dla potrzeb zbrojeniowych, skłoniła inżynierów do wykorzystania ultrasonografu do wykrywania ich wad. Badanie USG, zanim więc zaczęło służyć celom zdrowotnym, najpierw posłużyło czemuś zgoła innemu.


Dziś jest powszechnie dostępne i bardzo w medycynie potrzebne. Badanie kobiet w ciąży jest takim sztandarowym przykładem, z nim kojarzonym, ale wbrew temu, co niektórzy myślą, nie służy sprawdzaniu dziecka płci. W tym wypadku aparat USG umożliwia stwierdzenie takowej, jako skutek uboczny, gdyż rzeczywistym celem zaglądania do brzucha matki, jest wykrycie ewentualnych zmian płodu. Nie tylko jednak, z tego jednego powodu jest używany.

Dzięki ultrasonografii można nieinwazyjnie zbadać wnętrze każdego pacjenta. Pierwsze zastosowania nie dotyczyły kobiet w ciąży, ale obserwowały ruchy zastawek serca. Dziś, do zmian w jego rytmie stosuje się ją nagminnie, a także do wykrywania wszelkich zmian wewnątrz organizmu człowieka.

Dzięki niemu właśnie lekarz diagnosta jest w stanie wykryć chorobę w początkowym jej stadium. A to w wypadku najcięższych schorzeń, zmian typu nowotworowego, decyduje o tym, czy pacjent ma szansę na wyleczenie. To właśnie dzięki takim badaniom i szybkiej, wczesnej diagnozie, słyszymy w mediach o takim czy innym człowieku, który wygrał z rakiem. Bo, gdy ten już jest rozprzestrzeniony, zazwyczaj nie można zrobić nic.

Zobacz więcej: http://trimed.pl/trimed/ultrasonografy.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *