Krew pępowinowa jako źródło komórek macierzystych

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa zawiera cenne przeciwciała, które w przyszłości mogą uratować życie dziecka a niekiedy nawet jego rodzeństwa.

Krew pępowinowa to cenne źródło komórek krwiotwórczych, które wykazują dużo większą skuteczność niż komórki pobrane od dawcy dorosłego.  Pobrana krew wykorzystywana jest w procesie leczenia chorób nowotworowych i innych poważnych schorzeń.

Aby przy porodzie został wykonany taki zabieg, należy zgłosić to lekarzowi i zakupić specjalny zestaw potrzebny do pobrania krwi.  Zestaw można zamówić bezpośrednio przez internet bądź kupić w poradni ginekologicznej. Koszt takiego zestawu wynosi około trzech tysięcy złotych. W skład zestawu wchodzi opakowanie do przechowywania krwi, igły i inne niezbędne akcesoria.  Sam proces pobrania jest szybki i bardzo prosty. Krew pobierana jest z części pępowiny, która jest w dalszym ciągu połączona z łożyskiem, dzięki temu nie ma to żadnego znaczenia dla dziecka. Następnie krew zostaje wymieszana ze specjalnym płynem, który zapobiega krzepnięciu.

Po pobraniu i odpowiednim zabezpieczeniu krew przechowuje bank krwi pępowinowej. Ze szpitala odpowiednio przygotowaną krew odbiera upoważniona do tego osoba i przewozi do banku. Za każdy okres przechowywania należy uiścić odpowiednią opłatę w wysokości kilkuset złotych. W razie nagłej potrzeby bank wydaje krew właścicielom.
Przyszli rodzice powinni rozważyć taką możliwość i zainwestować w przyszłość swoich dzieci, gdyż krew wykorzystywana jest podczas przeszczepów i innych zabiegów ratujących życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *